Właściciel Ogrodowej skazany za kierowanie Łódzką Ośmiornicą

 

Marcin Płaszczyca i Jan Frączek ustalają w Ogrodowej treść publikacji na Wadowice24

Jan Frączek, właściciel restauracji Ogrodowa, został skazany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Za czasów burmistrz Ewy Filipiak był to jeden z głównych partnerów biznesowych Gminy Wadowice. Dzisiaj jest pracodawcą właściciela portalu Wadowice24, czyli byłego asystenta burmistrz. A Ewa Filipiak oskarżana jest przez RIO o niezgodne z prawem działania na rzecz restauracji.

W 2006 roku ogólnopolska prasa pisała o aresztowaniu przez UOP (obecnie ABW) Jana F., biznesmena z Andrychowa. Biznesmenowi postawiono zarzut kierowania siatką oszustów, którzy wyłudzali podatek VAT. W sumie mieli okraść skarb państwa na ponad 42 mln zł.

Jan Frączek był już wówczas właścicielem działek w centrum Wadowic. Razem z żoną Anną i jej bratem Andrzejem Matejko otwarli później Restaurację Ogrodowa. Aresztowanie i działalność biznesowa Jana Frączka były w Wadowicach powszechnie znane, ale mimo to ówczesna burmistrz Ewa Filipiak zdecydowała się „ustawić” pod Frączków przetarg na atrakcyjną działkę w centrum miasta. O sprawie nasz portal pisał już wielokrotnie (zobacz teksty na temat Ogrodowej).

Jak zawiadomił nas jeden z czytelników, sprawa Łódzkiej Ośmiornicy Bis, która ciągnęła się latami, znalazła na początku roku swój finał. 2 lutego 2015 roku Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Jana Frączka na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny i dozór kuratora. Wyrok dotyczy art. 258 par 3 Kodeksu Karnego, a więc kierowania grupą przestępczą o charakterze zbrojnym.

wyrok (1)
wyrok (2)
wyrok (3)

Pomimo kłopotów z prawem państwa Frączek (żona Anna również ma postawione zarzuty w innej sprawie) współpraca z miastem nie ograniczała się do dzierżawy parkingu za kwotę 134 zł. W ostatnim dniu urzędowania Rada Miejska poprzedniej kadencji zgodziła się na niekorzystną dla miasta zamianę atrakcyjnych działek przy obwodnicy miejskiej, gdzie Frączkowie planowali zbudować supermarket. Zrezygnował z niej nowy burmistrz Mateusz Klinowski. Dzięki niemu już w 2012 roku doszło do podwyżki czynszu za dzierżawę gminnego parkingu. Po nagłośnieniu przez niego afery (Klinowski pracował w Komisji Rewizyjnej) kwota dzierżawy wzrosła do 5 zł za m2, a niedawno burmistrz podniósł ją do 10 zł za m2. Frączkowie z parkingu jednak zrezygnowali i próbowali go rozebrać. Nie udało się im jednak dostać na to pozwolenia w starostwie.

W tej i innych sprawach mnożą się pochodzący z otoczenia byłej burmistrz obrońcy szefa Łódzkiej Ośmiornicy. Przoduje w tym asystent burmistrz Marcin Płaszczyca, który po utracie stanowiska w urzędzie miasta pracę znalazł w Ogrodowej. Dlatego pisze on często o rzekomych represjach, jakie spadają z rąk nowego burmistrza na restauratorów. O kryminalnej przeszłości swoich pracodawców, przegranych przez nich procesach czy zarzucie popełnienia przestępstwa przez Ewę Filipiak oczywiście na Wadowice24 nie przeczytamy ani słowa.

Frączek i Kotarba (rzecznik Ewy Filipiak) wspólnie prowadzili kampanię wyborczą byłej burmistrz.

Frączek i Kotarba (rzecznik Ewy Filipiak, teraz szef jej biura poselskiego) wspólnie w Ogrodowej prowadzili kampanię wyborczą byłej burmistrz

Tymczasem Mateusz Klinowski, obecnie burmistrz miasta, wygrywa kolejne procesy. Frączkowie pozwali za naruszenie dóbr osobistych nagłaśniającego sprawę radnego, lecz Sąd Okręgowy w Krakowie przyznał mu rację. Zarzuty stawiane przez Klinowskiego i Inicjatywę Wolne Wadowice zostały również potwierdzone przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która zarzuciła poprzedniej burmistrz popełnienie przestępstwa.

Wydany przez łódzki sąd wyrok (jeszcze nieprawomocny) pokazuje, jakimi osobami otaczała się „Papieska Burmistrz”, dzisiaj posłanka PiS i bliska znajoma premier. Współpraca trwa nadal.