Restauracja Ogrodowa bez odbiorów budowlanych

_parking

Restauracja Ogrodowa okazała się placem budowy, podobnie jak parking zlokalizowany obok niej na gminnej działce. W sprawie spółki JAF Inwestycje i jej interesów toczą się liczne postępowania.

W Wadowicach niemal każdy zna restaurację „Ogrodowa”, zachwalającą turystom „papieskie” kremówki wg oryginalnej receptury oraz wino Carlum sprzedawane jako pamiątka z pobytu w papieskim mieście. Wino opatrzone jest herbem miasta, na etykiecie widnieje nawet stwierdzenie, że powstało ono dla „uczczenia” Wadowic. Producentem wina jest spółka JAF Inwestycje, prowadząca również restaurację. Na jakiej zasadzie korzysta ona z herbu miasta? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że na bardzo korzystnych warunkach JAF Inwestycje dzierżawiła gminną działkę, na której prowadzi płatny parking. W tej sprawie zawiadomienie do CBA skierowało nawet stowarzyszenie Inicjatywa Wolne Wadowice. Członkowie stowarzyszenia podejrzewali, że wynajmując bez przetargu własność gminną kilkadziesiąt razy taniej, niż wynoszą ceny rynkowe, burmistrz Ewa Filipiak działa w porozumieniu z właścicielami Ogrodowej. Na tym biznesie Gmina Wadowice miała stracić około 1.4 mln zł.

Czytaj: Burmistrz Wadowic skorumpowana? 

Pisaliśmy również o skandalicznym sposobie zakończenia tej sprawy przez Prokuraturę Rejonową w Wadowicach. Miejscowa prokurator umarzając śledztwo uznała bowiem płatny parking za … zaplecze budowy bez drogi dojazdowej.

Czytaj: Prokuratura tuszuje przestępstwa burmistrz

W ten sposób sprawie „ukręcono łeb”. Inicjatywa nie dała jednak za wygraną i postanowiła sprawdzić, gdzie prokuratura dostrzegła ową budowę. Jakie było zaskoczenie, gdy budową okazała się… sama restauracja, od lat przyjmująca gości.

_2013.02.08

Ogrodowy plac budowy

Początkowo ówczesny Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego inż. Tomasz Rak zasłaniał się przepisami prawa i nie udzielał informacji na temat odbiorów budowlanych restauracji Ogrodowa. Od tej decyzji stowarzyszenie jednak się odwołało, a Rak zmienił zdanie. Wówczas nieoczekiwana prawda wyszła na jaw.

Okazało się, że restauracja Ogrodowa w większej części nie miała odbiorów budowlanych. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał 21 stycznia 2009 r. pozwolenie na użytkowanie budynku gastronomicznego jedynie „w zakresie I etapu”, czyli niewielkiego fragmentu istniejącej dziś restauracji. I w lutym 2013 roku poinformował o tym stowarzyszenie. Zatem przez 4 lata restauracja mogła funkcjonować wyłącznie jako jedno pomieszczenie, nie zaś trzy sale o powierzchni ok. 200 m2 z ogródkiem piwnym.

_ogrodowa - oczami raka

Stowarzyszenie dotarło do protokołu z wizji lokalnej, który stwierdza, że 17 września 2011 roku lokal składał się już z 3 sal i tak był użytkowany. Poinformowało o tym PINB zwracając się o wszczęcie działań z urzędu. Pisaliśmy, w jaki sposób sprawę próbowano zamieść pod dywan.

Czytaj: Za ile nie widziałeś, Panie Rak?

Inspektor Rak wykonał kilka fikcyjnych kontroli, w ramach których, ku zdziwieniu opinii publicznej, stwierdził, że znaczna część restauracji nie jest użytkowana, a nawet zabezpieczono ją przed dostępem osób trzecich. Było to oczywiście kłamstwo – część restauracji zamykano jedynie na czas kontroli urządzanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i otwierano po ich zakończeniu.

_Za ile nie widzał Rak

Oczywiście brak odbiorów budowlanych nie przeszkadzał w restauracji organizować kolejnych koncertów i imprez przy współudziale Wadowickiego Centrum Kultury czy Urzędu Miasta. Na imprezach tych bawiła się władza, bywały setki osób. A restauracja zarabiała w najlepsze we wszystkich 3 salach.

Parking zapleczem budowy

Również parking urządzony na wynajętej przez gminę „za grosze” miejskiej działce, okazał się być widmem. Inspektor Rak poinformował stowarzyszenie, że taki obiekt w rejestrze obiektów użytkowanych w ogóle nie figuruje. W jaki sposób znany ze skrupulatności inspektor Rak nie dostrzegł parkingu o powierzchni 3000 m2? Wygląda na to, że pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego mają poważny problem w dostrzeganiu sporych, niezgodnych z prawem inwestycji. Bezlitośni pozostają jedynie dla przeciętnych obywateli, nie mających kontaktów z władzą.

_2013.03.29 parking widmo

Stowarzyszenie Inicjatywa Wolne Wadowice nie dawało za wygraną i poinformowało niedowidzących pracowników PINB, że spółka JAF Inwestycje użytkuje bez pozwoleń całość restauracji Ogrodowa, a także zlokalizowany obok parking. Rak potraktował pismo jako skargę i… 5 czerwca 2013 roku uznał ją za bezzasadną. Jednocześnie PINB poinformował, że restauracja otrzymała odbiory budowlane z dniem 14 marca 2013 roku.

_2013.06.17 odbiór Ogrodowej

Niedawno stowarzyszenie zostało poinformowane, że PINB wszczął wreszcie postępowanie administracyjne przeciwko JAF Inwestycje w sprawie użytkowania parkingu bez odpowiednich pozwoleń. Inspektor Rak zdołał wreszcie poprawnie ustalić stan faktyczny. Jak widać, zaplecze budowy okazało się płatnym parkingiem, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

_2013.11.14 parking bez odbioru

Gdyby postępowanie Raka było rzetelne, na spółkę JAF nałożono by spore kary finansowe. Czy tak się stało? Niebawem o tym napiszemy, bo już znamy odpowiedź.

Podejrzane przywileje Frączków

Przedstawione dokumenty zmuszają do zastanowienia, w jaki sposób jest możliwe, aby jeden przedsiębiorca cieszył się takimi przywilejami: za kilkaset złotych przez długi okres czasu dzierżawił wartą dziesiątki tysięcy złotych działkę, prowadził restaurację bez odbioru, a obok niej nieodebrany parking.

Czy brak odbiorów budowlanych wynikał z tego, że restaurację i parking wykonano niezgodnie z projektem budowlanym? Dlaczego przez lata (restauracja składała się z 3 sal od 2011 roku, parking użytkowany był od 2006) żaden urzędnik nie zauważył, że JAF Inwestycje korzysta z nieodebranych obiektów, a na ścianie restauracji nadal wisi tablica budowy? Czy wynikało to z niefrasobliwości urzędników, czy raczej korupcyjnych powiązań z inwestorem prowadzącym interesy w centrum Wadowic, w najbliższym sąsiedztwie muzeum papieskiego?

Pytań tych nikt by nie stawiał, gdyby nie dociekliwość członków Inicjatywy Wolne Wadowice. W ramach odwetu właściciele JAF Inwestycje, czyli Jan i Anna Frączek, pozwali niedawno radnego Mateusza Klinowskiego do sądu. Żądają odszkodowania za naruszenie dobrego imienia i twierdzą, że do żadnych nieprawidłowości na Ogrodowej nie dochodziło, a restauracja… posiadała odbiory budowlane.

Czytaj: Restauracja Ogrodowa pozywa radnego

Tymczasem, rodzą się kolejne pytania. W jaki sposób JAF Inwestycje otrzymał od burmistrz Wadowic pozwolenie na sprzedaż alkoholu w nieodebranym lokalu? I czy firma uiszczała należny podatek od posiadanych i użytkowanych przez siebie nieruchomości? Jakie inne korzyści spółka otrzymywała z kasy Gminy Wadowice?

Działalność JAF Inwestycje i uprzywilejowanej przez władzę rodziny Frączków budzi wiele wątpliwości, dlatego do sprawy niebawem wrócimy.