Oskarżony o oszustwa Norweg ukrywa majątek w spółce As Invest?

W miejscu dawnych zakładów Bumar miał powstać niemiecki supermarket. Umożliwić to chciała obecna posłanka PiS.

Władze norweskie oskarżyły Steina Haralda Schie o oszustwa podatkowe. To właśnie obracająca jego kapitałem spółka As Invest z Andrychowa zamierzała wybudować w centrum Wadowic galerię handlową i supermarket Kaufland. Plany te pokrzyżował burmistrz Mateusz Klinowski oraz nowa Rada Miejska. Wygląda na to, że spółka finansuje teraz opozycję przeciwko burmistrzowi.

Pod koniec roku 2015 norweskie media obiegła wiadomość, że władze tego kraju postawiły zarzuty uchylania się od opodatkowania znanemu 63-letniemu biznesmenowi. Stein Harald Schie miał wyprowadzić z kraju i ukryć przed opodatkowaniem aż 56 mln dolarów. Jeżeli norweska prokuratura zdoła udowodnić oszustwo, Schie grozi grzywna i aż 6 lat więzienia.

harald

Oskarżany o oszustwa podatkowe właściciel większości udziałów As Invest. (foto: TORE KRISTIANSEN)

Dlaczego o tym piszemy? Otóż sprawa ma swój lokalny wątek. Stein Harald Schie, obywatel Norwegii, wraz z dwoma członkami swojej rodziny jest posiadaczem większości udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością AS Invest. Spółka zarejestrowana jest pod adresem ul. Garncarska 1 w Andrychowie, a jej mniejszościowym udziałowcem jest Andrzej Kowalczyk. To on reprezentuje biznesy pana Schie w Wadowicach i okolicy.

Działalność spółki finansowana jest idącymi w miliony pożyczkami udzielanymi spółce przez Haralda Schie (w samym 2012 Shie pożyczył spółce reprezentowanej przez Kowalczyka ok 8 mln zł). Za pieniądze Norwega kupowane są nieruchomości w Wadowicach i okolicy. Spółka posiada park dinozaurów w Inwałdzie, kamienicę na ul. Zatorskiej w Wadowicach oraz inne nieruchomości w okolicy, w tym tereny przemysłowe dawnego zakładu Bumar. To może bardzo zaciekawić norweski wymiar sprawiedliwości, a pewnie i polskie służby skarbowe. Zwłaszcza że dotychczasowe inwestycje spółki zarządzanej przez Kowalczyka rodzą wiele wątpliwości. Spółka w 2010 roku przyniosła 1.6 mln zł strat, w 2013 ponad 2.1 mln zł strat, a w 2014 – 2 mln zł strat.

Przypomnijmy, że Kowalczyk i spółka As Invest zasłynął z próby wybudowania supermarektu Kaufland na terenach przemysłowych po dawnej fabryce Bumar. W dziwnych okolicznościach, na ostatniej sesji Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, spółka uzyskała korzystne dla siebie rozstrzygnięcie w postaci zgody na zmianę przeznaczenia terenu (pisaliśmy o tym tutaj). W tej sprawie toczyło się nawet śledztwo, ale Prokuratura Rejonowa w Wadowicach niczego nie zdołała ustalić.

Jakim cudem inwestor uzyskał tak potrzebne mu, kontrowersyjne rozstrzygnięcie? Być może nieco światła na to rzuca fakt, że pełnomocnikiem spółki już w 2007 roku został adw. Piotr Kołcon, który jednocześnie był radcą prawnym urzędu. Czy miało to wpływ na podejmowane przez burmistrz Filipiak, obecną poseł PiS, i innych urzędników korzystne dla As Invest decyzje. Nie wiadomo, ale jedną z nich była znacząca ulga w opodatkowaniu terenów przejętych przez spółkę. Nie dopuścił do tego nowy burmistrz Mateusz Klinowski i Kowalczyk podatek musiał w końcu uregulować.

Klinowski zatrzymał również budowę galerii handlowej i supermarketu, która zniszczyłaby drobny handel w mieście i zaproponował nowej Radzie Miejskiej wycofanie się z kontrowersyjnych decyzji poprzedników. Rada Miejska w 2015 roku wycofała zgodę na zmianę przeznaczenia terenu dawnych zakładów przemysłowych. W ten sposób spółka Norwega i Kowalczyka prawdopodobnie straciła kolejne miliony złotych.

Wobec powyższych faktów zostawiamy Państwa z dwoma pytaniami. Kto finansuje czarny PR miejscowych blogerów i portalu Wadowice24 skierowany przeciwko nowemu burmistrzowi miasta? No i czy norweski urząd skarbowy odnajdzie zaginione miliony dolarów w spółce chcącej wybudować galerię handlową na terenach dawnego Bumaru? Jesteśmy bardzo ciekawi…

Artykuł oparto na publikacjach z prasy zagranicznej oraz ogólnie dostępnych dokumentach.