Ogrodowa: afera jednak była!

Kronika Beskidzka - Afera jednak była

Sąd Okręgowy w Krakowie przyznał rację dr Mateuszowi Klinowskiemu w procesie ze spółką JAF Inwestycje. Zarzuty radnego dotyczące restauracji Ogrodowa okazały się zdaniem sądu prawdziwe, a Jan i Anna Frączek oraz pracujący dla nich portal Wadowice24.pl pisali nieprawdę.

O „przekrętach” związanych z restauracją Ogrodowa napisano już całkiem sporo, nie tylko na tym portalu. Restauracja cieszyła się szczególnymi względami poprzedniej burmistrz Wadowic, a jej właściciele dzierżawili za śmiesznie niską stawkę miejski parking, sprzedawali alkohol w nieodebranym przez lata lokalu, gdzie organizowali miejskie koncerty i przyjmowali oficjalne delegacje z miast partnerskich Wadowic. Na jednej z takich imprez urządzono też alkoholową libację, choć restauracja nie miała pozwolenia na podawanie wódki.

Czytaj: Afery Wadowic – Ogrodowa

Nieprawidłowości wokół restauracji nagłaśniał tylko jeden miejski radny, dr Mateusz Klinowski. Ze swoim stowarzyszeniem składał zawiadomienia do prokuratury wskazując, że burmistrz Wadowic niedopełnienia obowiązków ze szkodą dla Gminy, a korzyścią dla przedsiębiorców prowadzących lokal. Ich zdaniem na interesach z Janem i Anną Frączek gmina straciła do czerwca 2012 roku około 1.4 mln zł! Radny stał się oczywiście celem ataku sądowego,  bo do sądu pozwała go Ewa Filipiak i Frączkowie (jako spółka JAF Inwestycje).

O co pozwano Klinowskiego?

Klinowskiego pozwano za sprostowanie, jakie umieścił na łamach Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej. Radny skrytykował tam Prokuraturę Rejonową, która dostrzegła w parkingu przy restauracji „plac budowy bez drogi dojazdowej od ul. Sienkiewicza” (więcej o tym można przeczytać tutaj), a także decyzję burmistrz o przyznaniu restauracji pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Zadaniem radnego nieprawidłowości były niewątpliwe. W tekście o Frączkach nie było ani słowa. Jednak adwokat działający na zlecenie Frączków w krytyce postępowania prokuratury oraz burmistrz Filipiak dojrzał… naruszenie dóbr osobistych spółki, które spowodowało… spadek obrotów restauracji. (czytaj: Restauracja Ogrodowa pozywa radnego)

O spadających obrotach i pustkach w Ogrodowej zeznawali więc w trwającym ponad rok procesie kolejni świadkowie: Stanisław Kotarba, Piotr Hajnosz (którzy przyznali się, że do restauracji nawet nie chodzą), Anna Frączek. Żadnych liczb oczywiście nie podawano, próbowano za to kłamać i manipulować dowodami. W procesie zeznawał również Marcin Płaszczyca, stały gość Ogrodowej, asystent odwołanej burmistrz Wadowic a obecnie pracownik restauracji.

Wyrok sądu: Klinowski napisał prawdę, Płaszczyca i Frączkowe ściemniali

Sąd nie dał wiary urzędowym świadkom i oparł się na dokumentach dostarczonych przez radnego. Klinowski wykazał, że Ogrodowa otrzymała od gminy pozwolenie na sprzedaż alkoholu wbrew prawu, bo lokal nie był odebrany. Właściciele podali również wódkę urzędnikom i ich gościom. Co więcej, powołany przez sąd rzeczoznawca majątkowy wykazał, że rynkowa stawka dzierżawy gminnej działki powinna być 350% większa od stawki płaconej przez Frączków w 2004 roku. Uzasadniając wyrok sąd oddalił powództwo w całości i orzekł, że Klinowski napisał o Ogrodowej prawdę, a więc nie mógł naruszyć dóbr osobistych spółki JAF Inwestycje.  Pracujący dla Ogrodowej właściciel portalu Wadowice24 znów więc minął się z prawdą pisząc, że „Klinowskiego pozwano za kłamstwa”. Za kłamstwa pozwanym może być teraz on sam. Na marginesie, to dzięki Klinowskiemu i Inicjatywie do kasy gminy wpłynęła spora ilość gotówki, bo po nagłośnieniu sprawy niskiej dzierżawy i zgłoszeniu jej do CBA burmistrz Filipiak natychmiast podniosła Ogrodowej czynsz z 1.5 tys. zł do 6 tys. zł (czytaj: Gmina Wadowice zarobiła 109 000 zł dzięki radnemu Klinowskiemu)

Wyrok nie jest prawomocny, a małżeństwo Frączków z pewnością będzie się odwoływać. Tylko co to da? Ktokolwiek podpowiedział Frączkom pozwanie radnego, wyświadczył im kiepską przysługę, ponieważ o przekrętach w Ogrodowej znów na mieście będzie głośno. Nie wspominając o tym, że dawny radny pełni dziś inną funkcję…