Kaczyńska i radni PiS domagają się budowy niemieckiego hipermarketu

To chyba jedyny taki przypadek w Polsce, ale Wadowice zawsze były inne. Zofia Kaczyńska i pozostali radni z klubu PiS złożyli projekt uchwały, który ma zlikwidować tereny przemysłowe w Wadowicach i umożliwić powstanie supermarketu Kaufland.

Projekt zakłada zmianę przeznaczenia terenów przemysłowych przy obwodnicy miasta na tereny usługowe, co ma umożliwić powstanie galerii handlowej i supermarketu Kaufland. Podpisani pod projektem radni twierdzą, że zmiana jest potrzebna, bo teren utracił charakter produkcyjny i należy go “uporządkować”.

Na terenach po dawnej fabryce zbrojeniowej Bumar galerię handlową i supermarket Kaufland stawiać chce tajemnicza spółka, należąca do oskarżonego o podatkowe oszustwa Norwega (o sprawie pisaliśmy tutaj). Spółka już raz uzyskała korzystne dla siebie rozstrzygnięcia, kiedy w ostatni dzień urzędowania Rada Miejska poprzedniej kadencji zgodziła się przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Po wyborach okazało się, że spółka korzystała z nadzwyczajnej przychylności nie tylko radnych, ale również burmistrz Ewy Filipiak, dzisiejszej posłanki PiS. Polegała ona na liczących setki tysięcy złotych ulgach podatkowych (zablokował je dopiero nowy burmistrz Mateusz Klinowski), a prawnik Urzędu Miejskiego obsługiwał zarówno Urząd, jak i spółkę (z jego usług też zrezygnował burmistrz Klinowski).

Po wyjściu na jaw wszystkich tych okoliczności radni zmienili zdanie i nowa Rada Miejska wycofała się z nieszczęśliwej decyzji poprzedników. Reprezentant spółki wychodził z obrad trzaskając drzwiami i ciskając przekleństwa.

Ewa Filipiak, obecnie posłanka PiS, jednak najwyraźniej sprawy nie odpuszcza, bowiem projekt powrotu do zmian w planie umożliwiających budowę supermarketu wniosła jej koleżanka Zofia Kaczyńska. Ewa Filipiak zatrudniała ją jako dyrektorkę szkoły, syn Kaczyńskiej (obecnie radny sejmikowy i wadowicki “misiewicz”) pracował w Urzędzie Miejskim (z pracy zwolnił go nowy burmistrz).

Jeżeli  projekt zmian uzyska poparcie radnych, którzy już wcześniej go odrzucili w głosowaniu, Wadowice czeka katastrofa. Handel w centrum miasta będzie wymierał, a obwodnicę zakorkuje ruch z nowej galerii handlowej. Skorzysta tajemniczy Norweg, jego spółka i niemiecka sieć handlowa. Dlatego przeciwko budowie supermarketu protestowali i nadal protestują miejscowi kupcy.

Mieszkańcy spekulują, że nadzwyczajne zainteresowanie polityków lokalnego PiS na czele z posłanką Filipiak oraz radną Kaczyńską interesami niemieckiej sieci handlowej nie może być bezinteresowne. Zwłaszcza, że Ewa Filipiak jako burmistrz miasta ma za sobą zadziwiającą historię wspólnych interesów z szefem tzw. Łódzkiej Ośmiornicy (więcej tutaj), zakończonych postawieniem jej zarzutów popełnienia przestępstwa przez Regionalną Izbę Obrachunkową po przegranych przez Filipiak wyborach.

Działania i towarzystwo w jakim obracają się politycy wadowickiego PiS powinny zainteresować media ogólnopolskie. Co na to ścisłe kierownictwo PiS, które dużo mówi na temat walki z zagranicznymi sieciami handlowymi oraz koniecznością uprzemysłowienia kraju? Czy spodoba się im pomysł radnej Kaczyńskiej wspierania niemieckiej sieci handlowej i likwidacji ostatnich terenów przemysłowych przy obwodnicy miasta, sprzeczny z programem i obietnicami wyborczymi tej partii?