25 sesja Rady Miejskiej: znów nowelizacja budżetu

_25 sesja

Odrozek i Klinowski to jedyni radni, którzy w ogóle próbują rozmawiać ze skarbnik gminy na temat budżetu. Co robi reszta?

W oczekiwaniu na nagranie z sesji budżetowej udostępniamy kolejny fragment poprzedniej, 25 sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 26 listopada 2013 roku.

Choć była to ostatnia sesja przed przyjęciem kolejnego budżetu na 2014 rok, nie obyło się bez nowelizowania poprzedniego. To już tradycja, że radni bezrefleksyjnie klepią kolejne zmiany i poprawki w ciągle zmienianym budżecie. O czym to świadczy? O jakości pracy urzędników, którzy nie potrafią zaplanować i zrealizować działań gminy. Pisał już o tym kiedyś jeden z naszych czytelników, zbulwersowany budżetowymi praktykami skarbniczki Bożeny Flasz (jedna z najlepiej wynagradzanych urzędniczek w gminie).

Przeczytaj: Kreatywna księgowość w Gminie Wadowice? 

Tradycją jest również, że w sprawach budżetu jedynie garstka radnych ma coś do powiedzenia. Początkowo tylko Mateusz Klinowski kwestionował jakość prezentowanych radnym dokumentów finansowych – skarbniczka Flasz odgryzała mu się za to mówiąc, że radny „nie zna cyfr” i ją „pomawia”. Od roku do radnego dołącza Henryk Odrozek, który także krytykuje sposób planowania wydatków w gminie. Co robi reszta radnych? O ile w przypadku tzw. opozycji można założyć, że wymienieni pełnią tu rolę jej reprezentantów, o tyle po drugiej „barykady” stronie zionie pustka, nie tylko intelektualna.

Jak widać na nagraniu, gmina zwiększa deficyt budżetowy, który pokrywa kredytami i środkami niewykorzystanymi w latach poprzednich. W najbliższym roku – wyborów, deficyt będzie oczywiście rósł (to już zapisano w nowym budżecie). Nie rośnie za to ilość środków wykorzystywanych do pozyskiwania dotacji unijnych – decyzją burmistrz gmina Wadowice zrezygnowała z realizacji wielu potrzebnych inwestycji (kanalizacja, wodociągi). Wart odnotowania sukces zanotować może na swoje konto radny Klinowski – powtarzane apele o uprzątnięcie odpadów zalegających w różnych częściach gminy, organizacja akcji ich obywatelskiego sprzątania (do tej pory radny ciągany jest przez burmistrz po sądach, pomimo ogólnopolskiej aprobaty i wyróżnień za pomysł), przyniosły wreszcie efekt. Zgodnie z wnioskiem Klinowskiego z poprzedniej sesji burmistrz zaczęła likwidować dzikie wysypiska.

Zobacz: 22 sesja RM: awantura o śmieci

Skarbnik Flasz poinformowała, że w tym roku na ten cel gmina przeznacza 100 tys. zł, w przyszłym roku w budżecie znajdzie się kolejne 200 tys. zł. Pozostaje zapytać, czy trzeba było dopiero Klinowskiego, aby burmistrz wpadła na to, że śmieci trzeba sprzątać i wpisała to zadanie do budżetu?

Klinowski z Odrozkiem wypunktowali też Bożenę Flasz przy okazji kolejnej nowelizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej. Radni uchwalili bowiem prognozę, w której w 2014 roku założono nadwyżkę budżetową w wysokości 2 mln zł. Skarbnik nie potrafiła w żaden sposób wyjaśnić, na czym opiera swoje podejrzanie optymistyczne przewidywania. Na wątpliwości radnych odpowiedziała, że uchwalana wieloletnia prognoza „obowiązuje tylko do końca 2013 roku”, bo „życie niesie nowe okoliczności”. Tymczasem prognoza zakrawa na jedną wielką manipulację, bo przedstawiony radnym na tej samej sesji budżet na 2014 rok zakłada… deficyt 5.5 mln zł! A więc, skarbnik w skali jednego roku rozmija się w swojej prognozie o ok. 7 mln złotych! Świadczy to o prowizoryczności budżetowych założeń przyjmowanych przez burmistrz Filipiak i skarbniczkę Flasz. No i oczywiście to kompromitacja „znającej się na cyfrach” urzędniczki.

Taka jest dynamika budżetu – odpowiedziała skarbnik – to życie realizuje fakty, prognoza to tylko prognoza. Trzeba nadążać za dynamiką życia, dla dobra naszych mieszkańców.

Czy to są satysfakcjonujące wyjaśnienia kogoś, kto zarabia prawie 150 tys. zł rocznie z publicznych pieniędzy za tworzenie rzetelnych prognoz i realistycznego budżetu?

Do prognozy skarbnik wprowadziła też kwotę na zmianę miejscowego planu zagospodarowania centrum Wadowic (czego będzie dotyczyć?) oraz budowę bloku przy ul. Karmelickiej (ok. 5 mln zł).

Nowy budżet uchwalono przed świętami, relację z tego wydarzenia oczywiście opublikujemy.